Czym jest piercing?


Piercing to metoda ozdabiania ciała, polegająca na przekłuwaniu jego wybranych części, poprzez naruszenie ciągłości tkanki. Jest to metoda modyfikacji ciała praktykowana od tysiącleci w przeróżnych kulturach. Początkowo rozwijająca się w niewielkich plemionach Południowej Ameryki, Amazonii Azji, Afryki i Polinezji, po setkach lat trafiła na ulice zachodnich miast. Jak wykonywany jest piercing? Wybrany obszar tkanki przekłuwany jest igłą, a następnie w powstałą dziurkę wkładany jest ozdobny kolczyk. Pamiętaj, aby piercing zawsze wykonywany był igłą - jest to jedyny prawidłowy i bezpieczny sposób przekłuwania ciała, minimalizujący powikłania i często dający lepszy efekt wizualny. 

 

Co wziąć pod uwagę przed wykonaniem piercingu?  


Przed skierowaniem swych kroków do salonu piercingu należy pomyśleć o wszystkich czynnikach, które wykluczają bezpieczne wykonanie zabiegu przekłucia. Przeciwwskazaniem do wykonania piercingu są wszystkie poniższe sytuacje. 

1. Przeziębienie lub choroba

Nie należy przychodzić na przekłucie przeziębionym lub chorym. Nasi Klienci często pytają: “Czy podczas brania antybiotyku mogę wykonać przekłucie?” Odpowiedź brzmi nie, antybiotyk działa osłabiająco na nasz organizm, należy odczekać 2 tygodnie od ostatniej dawki takiego leku i po tym okresie przyjść do salonu piercingu na zabieg.

2. Planowane badania lekarskie wymagające usunięcie biżuterii piercingowej

Jeżeli jesteśmy świadomi, że w najbliższym czasie będziemy mieć wykonywane badania, przy których będzie konieczne wyciągnięcie wszystkich ozdób, musimy odłożyć naszą wizytę w salonie piercingowym. Dlaczego? Świeże przekłucie musi się odpowiednio wygoić, co w zależności od miejsca przekłucia, może potrwać od 3 do 6 miesięcy. W okresie gojenia zakazane jest wyciąganie kolczyka ze świeżego przekłucia piercingowego! 

3. Menstruacja

Odradzamy wykonywanie piercingu podczas menstruacji. Zabieg przekłucia może być wtedy bardziej bolesny. 

4. Ciąża i karmienie

Zabiegowi przekłucia nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Zaraz po odchowaniu swojego małego maluszka, zapraszamy na przekłucie.

5. Nadchodzące wakacje/urlop nad wodą

Nie warto robić piercingu przed nadchodzącym wyjazdem wakacyjnym, podczas którego będziemy przez większość czasu świeże przekłucie moczyć w wodzie (basen, jezioro, morze itp.). Świeży piercing nie może być poddawany dłuższemu namaczaniu. Proces gojenia przebiega bezproblemowo tylko wtedy gdy nie jest narażony na trudne czynniki zewnętrzne. Należy pamiętać, że przez pierwsze miesiące po zrobieniu ozdoby, nie należy korzystać z sauny. 

Pamiętaj, aby przed zabiegiem powiadomić piercera o wszystkich przebytych operacjach, aktualnych chorobach oraz przyjmowanych regularnie lekach. Wszystkie te czynniki mają wpływ na przebieg zabiegu przekłucia. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni czy z daną chorobą lub schorzeniem możemy pozwolić sobie na piercing, dobrze jest wcześniej udać się do lekarza na konsultację lub, jeżeli to konieczne, zrobienie niezbędnych badań.

 

Gdzie i w jakich warunkach powinien być wykonany piercing, aby był bezpieczny?


Przekłucie powinno być wykonane w profesjonalnym studio piercingu, w sterylnych warunkach, z dbałością o zachowanie higieny pracy. Piercing powinien wykonywać certyfikowany piercer, osoba z doświadczeniem oraz niezbędną wiedzą na temat przekłuć. 

Właśnie takie piercerki pracują w naszym studio Pierce of Cake. 

Wybierając salon, możemy wesprzeć się opiniami w internecie  - wiele salonów piercingu posiada swoje strony internetowe oraz opinie na temat jakości dokonywanych tam przekłuć. W przypadku posiadania wątpliwości czy dany zabieg będzie dla nas bezpieczny/odpowiedni, możemy udać się na wcześniejszą konsultację do studio, by przedyskutować wszystkie za i przeciw z doświadczoną osobą, która ma fachową wiedzę.

  

Jaka biżuteria piercingowa powinna być założona do świeżego przekłucia, aby było ono bezpieczne? 


Materiałem, z jakiego powinien być wykonany kolczyk, używany przy świeżym przekłuciu, jest najwyższej jakości tytan. Stal chirurgiczna poprzez obecność niklu w swoim składzie nie może być używana i jest zabroniona. Dlaczego nie możesz dostarczyć swojej biżuterii, by wykorzystać ją do piercingu? Po pierwsze nie mamy pewności, z jakiego materiału jest ona wykonana. W naszym studio używamy produktów ze sprawdzonych źródeł, z gwarancją tego, z jakich materiałów kolczyki do piercingu są wykonane. Biżuteria, której używamy w studio piercingowym Pierce of Cake, jest pakowana w specjalne pakiety medyczne oraz poddawana sterylizacji. Nie każdy rodzaj biżuterii może być takiemu procesowi poddany.

  

Jak dbać o bezpieczeństwo przekłucia po wykonaniu zabiegu piercingu? 


Bezpieczeństwo składa się nie tylko z jakości wykonanego zabiegu, zależy ono także od samego klienta. Oprócz sterylnych warunków, profesjonalnego przekłucia i opieki piercera, które zapewnia salon, klient musi pamiętać o stosowaniu się do zaleceń przekazanych mu w dniu wizyty. W razie problemów ze świeżym przekłuciem należy bezzwłocznie skontaktować się z piercerem lub salonem. Kontakt jest tutaj kluczowy, ponieważ często działanie na własną rękę i szukanie informacji w nieprofesjonalnych źródłach, pogarsza tylko sytuację.

 

 

 

Autorka artykułu:


Jagoda Tkaczyk PiercerkaJagoda Tkaczyk

Od 2018 roku pracuje w naszym sklepie przy ul. Śrutowej 17/1 we Wrocławiu, gdzie doradza klientom w zakupach i pomaga zakładać kolczyki. Teraz możecie ją spotkać również w naszym studio podczas wykonywania przekłuć. Temat piercingu wciągnął ją na tyle, że postanowiła poszerzyć swoje kompetencje. Ukończyła profesjonalny kurs piercingu i pod okiem naszej Agi zdobyła doświadczenie niezbędne do samodzielnej pracy.