Pielęgnacja piercingu, czyli jak dbać o przekłute miejsce?
Dowiedz się jak pielęgnować swój świeżutki piercing. Poradnik dotyczy wszystkich rodzajów przekłucia — zasady są zbliżone i nietrudne w realizacji. Profesjonalne wykonanie zabiegu to nie wszystko - przeczytaj, jak ważny jest Twój wkład i odpowiednie dbanie o piercing. Przestrzegaj naszych wskazówek dotyczących higieny świeżego przekłucia i przyśpiesz proces gojenia.
HIGIENA ŚWIEŻEGO PRZEKŁUCIA
1. Nie zmieniamy kolczyka, zanim kanał przekłucia całkowicie się nie wygoi. Czas gojenia piercingu to kwestia bardzo indywidualna. Będziesz wiedzieć, że przekłucie jest wygojone, kiedy nic już nie będzie się z niego wydzielać, ruchy kolczykiem (lekkie pociągnięcie) nie będą sprawiać bólu, znikną wszelkie obrzęki i zaczerwienienia.
2. Pielęgnujemy przekłucie każdego dnia. Z kanału przekłucia będzie się wydzielać osocze, co jest normalne podczas gojenia się ran, ale trzeba je systematycznie oczyszczać. Pałeczkę higieniczną nasączoną w roztworze soli morskiej przykładaj do ‘rany’, tak aby oczyścić te okolice i aby roztwór dostał się do kanału przekłucia. Powtarzamy to 2-3 razy dziennie.
3. Podczas pielęgnacji czystymi rękoma profilaktycznie sprawdzaj, czy kuleczki są dokręcone.
4. Pamiętaj o tym, że masz nową ozdobę. Staraj się jej niczym nie zahaczyć i nie dotykaj jej nieumytymi rękoma.
5. W przypadku przekłutego ucha staraj się spać na stronie bez świeżego kolczyka. Zwróć szczególną uwagę na częstą zmianę poszewki na poduszkę, bo jest to siedlisko wielu bakterii.
6. Alkohol i aspiryna rozrzedzają krew, co wpływa na powstawanie większej opuchlizny. Staraj się ich unikać przez pierwsze 3 tygodnie. Największe znaczenie ma to w przypadku przekłuć w obrębie jamy ustnej.
7. Zrezygnuj z kąpieli w morzu, jeziorach, basenach przez pierwszy miesiąc (w przypadku przekłucia pępka, sutków najlepiej wstrzymać się do całkowitego wygojenia). Podczas opalania zasłoń kolczyk tak, żeby się nadmiernie nie nagrzał.
8. W miarę możliwości, podczas okresu gojenia lepiej korzystać z prysznica niż wanny. Jeżeli nie masz innego wyjścia to pamiętaj, żeby nie przemoczyć kanału przekłucia i ograniczyć leżenie w wannie do minimum.
9. Nie baw się kolczykiem, nie ruszaj nim bez potrzeby i nie noś rzeczy, które mogą go uciskać (np. w przypadku kolczyków w uszach unikamy słuchawek, w przypadku pępka unikamy spodni z wysokim stanem, bardzo obcisłych bluzek)
10. Uważaj z kosmetykami, odżywkami do włosów, farbami i balsamami. Ogólnie pilnuj, żeby kolczyk nie miał kontaktu z niczym chemicznym.
PORADY
☻ Jeżeli masz przekłuty pępek lub sutki i boisz się, że zahaczysz kolczykiem o ubranie, noś opatrunki z gazika przyklejonego plastrem tak, żeby do przekłucia dostawało się powietrze lub specjalne plastry oddychające.
☻ Nie musisz unikać siłowni, ale jeśli jakieś ćwiczenie sprawia Ci ból w okolicy przekłucia, po prostu chwilowo z niego zrezygnuj.
☻ Na duży obrzęk i ból po przekłuciu sutków pomogą okłady z gazika nasączonego w zimnym wywarze z kory dębu (przykładamy bezpośrednio na oczyszczony kolczyk na 10 minut, 1-2 razy dziennie)
ZALECENIA PODCZAS GOJENIA KOLCZYKÓW WEWNĄTRZ JAMY USTNEJ
1. Kilka razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku płucz jamę ustną zimnym roztworem z kory dębu (ewentualnie może być też szałwia lub rumianek).
2. Jeśli ból i obrzęk są duże zamroź wyżej przedstawiony wywar i ssij przygotowane w ten sposób kostki lodu.
3. Używaj słabszej pasty do zębów (mentol działa drażniąco) lub/i rozrabiaj ją z większą ilością wody.
4. Do okresu wygojenia unikaj tic-taców, gum do żucia, alkoholu, potraw słonych, ostrych, gorących oraz produktów mlecznych zawierających naturalne kultury bakterii (szczególnie Actimel, jogurty naturalne i owocowe).
5. Staraj się spać tak, aby głowa była możliwie wyżej w stosunku do reszty ciała.
6. Nie zażywaj leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna).
7. Do całkowitego zagojenia unikaj całowania i seksu oralnego.
8. Przez początkowy okres gojenia, raz dziennie sprawdzaj czystymi rękoma czy kolczyk jest dobrze dokręcony.
Autorka artykułu:
Aga Czech
Uwielbiana przez Klientów. Kilka dobrych lat temu wyfrunęła spod skrzydeł jednego z najlepszych piercerów w Polsce i od tego czasu nieustannie ozdabia ludzi kolczykami wszelkiej maści. Jest to jednocześnie jej pasja i zawód. Wykonuję wszystkie przekłucia standardowe, surface, microdermal oraz intymne damskie. Pracowała jako piercerka w dwóch salonach tatuażu we Wrocławiu, zawsze doradzi, pomoże, wytłumaczy i nie wypuści z salonu bez uśmiechu.