Ból jest bardzo subiektywnym i indywidualnym odczuciem, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić czy piercing boli i jak bolesne są poszczególne przekłucia. Jednak na podstawie tego, jak duża jest ingerencja w tkanki ciała, przygotowałyśmy ranking najmniej i najbardziej bolesnych przekłuć piercingowych. Znajdziesz tu informacje o przekłuciach zaliczających się do tych mniej bolesnych, jak i tych, które można określić mianem “dla odważnych”. Niestety piercing to ingerencja w Twoje ciało i nie da się go wykonać bez wykonania rany, a tym samym bez “jakiejś” dawki bólu.
 
Pierwsza w życiu wizyta w studio piercingowym może być stresująca, dlatego też warto udać się do profesjonalnego salonu, aby otrzymać odpowiednią opiekę. Sam proces przekłucia ciała jest bardzo szybki, większość czasu podczas wizyty piercer musi poświęcić na podanie wszystkich informacji na temat przekłucia, zaznaczenie miejsca, w którym będzie ono wykonywane, oraz na wywiad zdrowotny klienta. Intensywność bólu uzależniona jest od miejsca przekłucia, od jego unerwienia oraz od indywidualnej wrażliwości klienta. Kobiety przed lub podczas menstruacji muszą wziąć pod uwagę, że podczas miesiączki mogą dotkliwiej odczuwać ból podczas zabiegu.
 
Ból podczas piercingu jest indywidualnym odczuciem, jednak na podstawie doświadczeń klientów oraz unerwienia poszczególnych miejsc na ciele, możemy w przybliżeniu określić, czego klient może się spodziewać podczas zabiegu.

Piercing, który boli najmniej:

Lobe, upper lobe

Przekłucie płatka ucha nie należy do szczególnie bolesnych piercingów. Miejsce to jest bardziej unerwione od np. chrząstki, ale jego bolesność jest zbliżona.

Helix

Przekłucie chrząstki, przy tym przekłuciu skala bólu jest porównywalna do przekłucia płatka ucha.

Flat

Z uwagi na dość cienką chrząstkę ból porównywalny jest do przekłucia chrząstki (helix).

Conch

Z uwagi na dość cienką chrząstkę ból porównywalny jest do standardowego przekłucia chrząstki (helix).

Brew

Przekłucie skóry przy łuku brwiowym, nie należy ono do bardzo bolesnych przekłuć.

Przekłucia ze średnią skalą bólu:

Przekłucia chrząstki ucha: Forward Helix, Rook, Snug, Daith

Ze względu na ich położenie oraz grubość chrząstki mogą być bardziej bolesne od klasycznego helixa.

Pępek

Przekłucie, które wykonuje się na płacie skórnym tuż nad pępkiem, nie jest bardzo bolesne, jednak przez dość grubą skórę w tym miejscu nie należy ono do najprzyjemniejszych przekłuć

Septum

Przekłucie wykonywane na odcinku skórnym pod chrząstką nosa w samej przegrodzie, mimo iż nie przechodzi ono przez chrząstkę to jednak przejście igły przez dość gruby odcinek skórny powoduje ból oraz łzawienie, ponieważ przy ściśnięciu szczypcami przegrody oraz przekłuciu igłą podrażniane są kanaliki łzowe.

Nostril

Występowanie dość grubej chrząstki w tym miejscu powoduje silniejszy ból oraz, tak samo jak w przypadku septum, to przekłucie powoduje łzawienie.

Warga (Labret, Vertical Labret, Snake Bites)

Przekłucie grubego odcinka skóry, jest dość bolesne.

Język

Nie należy do mocno unerwionego narządu, ból przy tym przekłuciu jest mało odczuwalny; jednakże samo przekłucie nie należy do przyjemnych, ponieważ ból następuje raczej po wizycie, gdzie samo umiejscowienie przekłucia powoduje ciągłe nim poruszanie co może być bolesne i niekomfortowe.

Microdermal/Przekłucie Powierzchniowe

Tego typu przekłucia polegają na umieszczeniu ciała obcego bezpośrednio pod skórą. W przypadku microdermala wiąże się to z nacięciem skalpelem naskórka i umieszczeniem pod tytanowej “stopki”, w przypadku przekłucia powierzchniowego jest to przekłucie odcinka skóry i przełożenie przez niego sztangi typu surface bar. Oba te zabiegi są dość bolesne, jednakże nie bardziej niż standardowe przekłucia.

Piercing, który boli najbardziej:

Sutki

Należą do jednych z najbardziej bolesnych przekłuć. Należy wziąć pod uwagę, że przy przekłuciu męskich sutków ból jest bardziej wyraźny z uwagi na ich większe unerwienie.

Piercing Intymny

Przekłucia w strefie intymnej należą do boleśniejszych przekłuć z uwagi na wysokie unerwienie tego obszaru ciała. Z tego powodu zabiegi te są najczęściej wykonywane ze znieczuleniem miejscowym w postaci maści.

Wybierając rodzaj piercingu radzimy nie kierować się głównie skalą bólu podczas przekłucia, tak jak już wyżej wspominaliśmy jest ona bardzo indywidualna. Ozdoba musi się nam przede wszystkim podobać! Aby mniej stresować się bólem podczas zabiegu piercingu pamiętaj, że podstawą jest wykonanie go przez profesjonalistę!

 


Autorka artykułu:

Jagoda Tkaczyk Piercerka Jagoda Tkaczyk

Od 2018 roku pracuje w naszym sklepie przy ul. Śrutowej 17/1 we Wrocławiu, gdzie doradza klientom w zakupach i pomaga zakładać kolczyki. Teraz możecie ją spotkać również w naszym studio podczas wykonywania przekłuć. Temat piercingu wciągnął ją na tyle, że postanowiła poszerzyć swoje kompetencje. Ukończyła profesjonalny kurs piercingu i pod okiem naszej Agi zdobyła doświadczenie niezbędne do samodzielnej pracy.

 

 

 

Czytaj inne poradniki!

PRZED PRZEKŁUCIEM
PRZED PRZEKŁUCIEM
Jak rozpychać uszy?

Sprawdź najnowsze modele kolczyków