Jak założyć kolczyk labret?
labret-do-piercingu
Labret to kolczyk w kształcie pręcika, który posiada z jednej strony ozdobną nakrętkę (np. kuleczkę lub innego typu biżuteryjną nakrętkę) a z drugiej strony płaski dysk. Żeby “otworzyć” taki kolczyk i przygotować do założenia, wystarczy odkręcić kuleczkę/nakrętkę. Z dyskiem nie robi się nic, ponieważ jest on przytwierdzony do pręcika na stałe i nie należy próbować go odkręcać. Kolczyk wkłada się od tyłu przekłucia, tak by ozdobna nakrętka była widoczna z przodu, a dysk, żeby zabezpieczał kolczyk przed wypadnięciem od tyłu przekłucia. Nakrętki mogą mieć różne kształty (kuleczki, gwiazdki, kryształki, kwiatki...) oraz zróżnicowane gwinty (zewnętrzny lub wewnętrzny). Zwróć na to uwagę przy zakupie nowej ozdobnej nakrętki.
 
W jakich przekłuciach sprawdzi się kolczyk labret?
Piercing lobe, upper lobe, helix, conch, tragus, flat, medusa, labret piercing (warga), nostril.
Jak założyć sztangę?
sztanga-do-piercingu
Sztanga to kolczyk, który składa się z pręta zakręcanego z obu stron (zazwyczaj) okrągłymi nakrętkami. Chcąc przygotować taki kolczyk do założenia, wystarczy, że odkręcimy nakrętkę z jednej strony sztangi. Aby założyć kolczyk, wystarczy przełożyć odkręconą sztangę przez kanał przekłucia i zakręcić dokładnie kuleczkę na drugim końcu pręcika.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się sztanga?
Piercing lobe, helix, industrial, conch, piercing języka, piercing sutka.
Jak założyć banana?
banan-do-piercingu
Jest to kolczyk podobny do sztangi, różni się tym, że jest delikatnie wygięty w łuk. Składa się również z pręcika i dwóch nakrętek i otwiera się go podobnie jak sztangę, poprzez odkręcenie nakrętki (zwykle kuleczki) z jednej ze stron. Ozdobę przekłada się przez kanał przekłucia i dokręca dokładnie kuleczkę.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się banan?
Piercing forward helix, snug, rook, septum, smiley, brew, vertical labret, piercing sutka, przekłucie pępka.
Jak założyć kolczyk kółeczko?
zlote-kolko-do-nosa
Jest kilka rodzajów kółeczek, dlatego poradnik podzielony jest na poszczególne typy kółek, w zależności od systemu ich otwierania. Przy wyborze typu kolczyka kółeczka, należy głównie kierować się wygodą i wziąć pod uwagę, jaki typ zapięcia będzie dla nas najprostszy przy zakładaniu i ściąganiu kolczyka. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki typ kółeczka wybrać, można pooglądać kolczyki w sklepie stacjonarnym oraz przetestować jak działają poszczególne typy zapięć. Warto upewnić się, z którym typem kolczyka czujemy się komfortowo i swobodnie, jeśli chodzi o jego obsługę, zanim zdecyduje się na jego zakup.
Jak założyć kolczyk clicker?
clicker-zloty-do-piercingu
Clickery w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność, dzięki bardzo łatwemu systemowi otwierania i bezproblemowej zmianie kolczyka. Kółko clicker posiada w swojej budowie jeden element, który zamontowany jest na malutkim zawiasie. Dzięki temu nie trzeba wyginać części kolczyka lub wyciągać z niego drobnych elementów (jak to dzieje się w kółku rozginanym lub kółku segment) . Ruchoma część kolczyka jest na stałe przymocowana do ozdoby i wystarczy delikatnie podważyć część na zawiasie, aby kółeczko otworzyć. Najlepiej otwieranie i zamykania kolczyka poćwiczyć na początku “na sucho”, czyli bez wkładania go do kanału przekłucia. Po krótkiej dawce treningu można dojść do wprawy, gdzie ściągnięcie albo założenie kolczyku staje się szybkie i bezproblemowe.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się kółko clicker?
Najlepiej wybierać go do przekłuć piercingowych dość trudnych do ozdobienia kółkiem z kulką czy kółkiem rozginanym, takich jak septum, nostril, smiley, conch czy daith. Clicker sprawdzi się również w innych standardowych przekłuciach jak lobe, upper lobe, rook, labret czy piercing sutków.
Jak założyć kółko z kulką?
kolko-z-kulka-z-opalem
W tym kolczyku zapięcie jest również elementem ozdobnym kolczyka. Mała kuleczka w objęciach metalowego pręta to właśnie kluczowy element tego kolczyka. Kuleczka ta posiada dwa małe wklęśnięcia, w które wciśnięte są ramiona kolczyka. O czym należy pamiętać przy tym rodzaju kolczyka? Nigdy nie próbuj rozginać go w celu jego otwarcia. Jedyne co należy zrobić to wyciągnąć małą ozdobą kuleczkę - najlepiej jest wypchnąć ją z ramion kółka. Po włożeniu kolczyka do przekłucia, aby zamknąć i zabezpieczyć go przed wypadnięciem, należy z powrotem wcisnąć kulkę na miejsce, czyli umieścić ramiona kółka w dwie wklęsłe części znajdujące się w kulce. Ten kolczyk potrafi przysporzyć nieco kłopotów w przypadku mniejszych rozmiarów (np. 1.2/6/3) - kuleczka jest tam niewielka i trzeba dużej wprawy, by wcisnąć kulkę w ramiona kółka o takiej malutkiej średnicy. Większe rozmiary po chwili treningu nie sprawiają większych problemów w obsłudze.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się kółko z kulką?
Piercing lobe, upper lobe, helix. Pasuje też do większości przekłuć (smiley, labret, piercing sutków, septum), należy jednak wziąć pod uwagę rozmiar kolczyka jaki będziemy nosić (czy nie będzie on bardzo mały) i czy damy radę sami zapiąć takie kółeczko, czy będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby.
Jak założyć kółko rozginane?
kolko-rozginane-z-mosiadzu
Kółko rozginane nie ma tradycyjnego zapięcia, a jego zakładanie polega na delikatnym rozgięciu ramion kółeczka i założeniu go do przekłucia. Aby zamknąć ozdobę i zabezpieczyć przed wypadnięciem z przekłucia, należy dogiąć do siebie ramiona kółka tak, by ścisnąć je do początkowej formy.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się kółko rozginane?
Kolczyk ten sprawdzi się doskonale w przekłuciu lobe, upper lobe, helix, conch, septum, czy nostril.
Jak założyć kółko z segmentem?
Stalowe kółko zamykane segmentem
W tym typie kolczyka kółeczko ma jeden mały fragment, który można całkowicie wyciągnąć, otwierając w ten sposób kolczyk. Kolczyk wystarczy przełożyć przez przekłucie, a mały segment kolczyka należy wcisnąć z powrotem na miejsce, między ramiona kółeczka. W związku z tym, że wyjmowany element jest niewielki, a obsługa kolczyka wymaga wiele precyzji, ten typ zapięcia często uznawany jest za jeden z trudniejszych . Mimo to kolczyk ten ma wielu swoich zwolenników.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się kółko z segmentem?
Kółeczka z segmentem nie należą do łatwych w obsłudze, jednakże jest wiele osób, które je sobie chwalą. Dlatego też sprawdzą się w przekłuciach standardowych typu lobe, upper lobe, helix, nostril i septum. Należy pamiętać, że w rozmiarach mniejszych (takich jak 1.2/6) mogą być trudne do zapięcia.
Jak założyć podkówkę?
rozowozlota-podkowka
Podkówka jak sama nazwa mówi, jest kolczykiem w kształcie podkowy. Jest to bardzo uniwersalny kolczyk, który doskonale sprawdzi się w większości przekłuć. Podkówka na końcu pręta posiada dwie odkręcane nakrętki/kuleczki. Żeby otworzyć kolczyk, wystarczy odkręcić jedną z nakrętek i kolczyk jest gotowy do przełożenia przez kanał przekłucia. Po założeniu kolczyka wystarczy zakręcić nakrętkę z powrotem na pręciku i gotowe! Podkówki mogą mieć dwa typy gwintów - wewnętrzne i zewnętrzne - zwykle łatwiejsze w obsłudze są gwinty wewnętrzne.
 
W jakich przekłuciach sprawdza się podkówka?
Lobe, upper lobe, helix, conch, tragus, septum, nostril, daith, piercing sutków, brwi.
Jak założyć do nosa kolczyk D-ring ?
kolczy-d-ring
D-ring jest to kolczyk, który imituje kółeczko, ale ma kształt otwartej litery “D”. Składa się z prostego pręcika (ta część znajduje się w kanale przekłucia) zakończonego dyskiem oraz elementu wygiętego w łuk (ta część znajduje się na zewnątrz kanału przekłucia i imituje kółeczko). Kolczyk ten jest stosowany w przypadku piercingu nostril. Jest to typ ozdoby, którą można założyć od razu w czasie piercingu, jako pierwszy kolczyk. Jeśli zależy Ci, by jak najszybciej móc mieć w przekłuciu nosa coś przypominającego kółeczko, to ten kolczyk jest najlepszą alternatywą dla zakładanego często przy piercingu nostril labreta. Jest to możliwe dlatego, że D-ring posiada prosty pręcik, który może znajdować się w świeżym kanale przekłucia. Zaokrąglony element tradycyjnego kółeczka, nie sprzyja gojeniu, dlatego nigdy nie stosuje się go do piercingu. Jak założyć D-ring? Kolczyk wkładamy od środka nosa, tak żeby dysk znajdujący się na końcu kolczyka zatrzymał się nam w samym środku nosa. Zaokrąglona część kolczyka ma być w całości widoczna na zewnątrz kanału i ma okalać płatek nosa. Pamiętaj, że kolczyk D-ring to nie to samo co kolczyk w kształcie litery “D”, który można założyć do sutków czy ucha.
 
W jakich przekłuciach sprawdzi się D-ring?
Piercing płatka nosa nostril
Jak założyć do nosa kolczyk typu “pigmej”?
kolczy-do-nosa-pigmej
Pigmej to nieskomplikowany w obsłudze kolczyk, stosowany do ozdabiania płatka nosa. Składa się pręcika, z jednej strony zakończonego prostym odcinkiem i ozdobnym kryształkiem lub kuleczką, a z drugiej strony pręt ma kilka zabezpieczających “zawijasów”. Zawinięcie na końcu pręta ma zapobiec wysunięciu się kolczyka z kanału przekłucia i nie dopuszcza do przypadkowego zagubieniu kolczyka. Pigmeja zawsze zakładamy od zewnątrz kanału, wkładając w niego zaokrągloną część pręcika. Ozdoba kolczyka ma się znajdować na zewnętrznej stronie płatka nosa.
 
W jakich przekłuciach sprawdzi się pigmej?
Piercing płatka nosa nostril

 


Autorka artykułu:

Jagoda Tkaczyk PiercerkaJagoda Tkaczyk

Od 2018 roku pracuje w naszym sklepie przy ul. Śrutowej 17/1 we Wrocławiu, gdzie doradza klientom w zakupach i pomaga zakładać kolczyki. Teraz możecie ją spotkać również w naszym studio podczas wykonywania przekłuć. Temat piercingu wciągnął ją na tyle, że postanowiła poszerzyć swoje kompetencje. Ukończyła profesjonalny kurs piercingu i pod okiem naszej Agi zdobyła doświadczenie niezbędne do samodzielnej pracy.

 

 

 

Czytaj inne poradniki!

PRZED PRZEKŁUCIEM
PRZED PRZEKŁUCIEM
Jak rozpychać uszy?

Sprawdź najnowsze modele kolczyków